Inscenace

Zob, Zob, Zoban
Vrať nám, ptáku, hastrmana aneb ne tak docela krátká zpívaná pohádka pro děti

Opera pro děti a s dětmi nese původní název Vrať nám, ptáku, hastrmana aneb ne tak docela krátká operka pro děti a vznikla během věznění skladatele Edvarda Schiffauera a libretisty Ivana Binara na Borech.

Dášenka
Ve svérázné adaptaci známé knížky Karla Čapka nahradili Karel Tománek a Marek Zákostelecký psí mámu Iris hned trojicí maminek. Totiž… ony to nejsou tak úplně psí maminky. Oni to jsou spíš tři pánové. Tři kamarádi, vášniví hráči kuželek, kteří se zrovna chystají na turnaj, když tu najednou, kde se vzala, tu se vzala, za dveřmi se objevila krabice. V té krabici takové malé, bílé nic. A tak naše tři přátele čeká místo turnaje v kuželkách mnohem náročnější úkol: vychovat ze štěňátka šikovnou a slušnou psí slečnu. Kabaret na téma „tři muži a štěně“ může začít!
Hamlet
Velká francouzská opera, zdůrazněná citovost a burcující romantické emoce v propojení s tanečními plochami se výrazně objevují právě u Thomasova Hamleta. Rozkolísaná psychika kralevice dánského a jeho sentimentální lásky Ophélie se probouzí ve velice náročných zpěvních pasážích doplněných neotřelou instrumentací. Zrada a zavraždění otce, mysteriózní zjevení jeho ducha a tanec smrtihlava nad hrobem milenky… Toť otázka.
Slyšení
Hlavní postavou Slyšení je bývalý nacistický pohlavár Adolf Eichmann, úřednický perfekcionista, který své schopnosti věnoval úkolu, který mu jeho nadřízení vybrali: „konečnému řešení židovské otázky“. Eichmann se ve hře snaží obhájit a dožaduje se slyšení před Bohem, který však stále nepřichází.
Smíření
Smíření je druhým dílem volné historické trilogie a zabývá se odsunem/vyhnáním Němců po druhé světové válce. Vrací se ke krvavému běsnění, které krátce po skončení druhé světové války zachvátilo naše pohraničí a předcházelo masivnímu přesunu obyvatel, v jehož důsledku muselo na tři miliony Němců opustit své domovy.
S nadějí, i bez ní
Hra S nadějí, i bez ní vznikla podle knihy Josefy Slánské, vdovy po popraveném bývalém tajemníkovi KSČ, Rudolfu Slánském. Inscenace je reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo moderních dějin vůbec, neboť je dovedena až do devadesátých let minulého století. Hra byla napsána pro představitelku hlavní role Alenu Sasínovou-Polarczyk.
Spalovač mrtvol
Není zapálenějšího zaměstnance krematoria, než je pan Kopfrkingl. Není příkladnějšího otce a manžela, než je pan Kopfrkingl. Je to abstinent a nekuřák, zkrátka slušný občan. Tak si snad zaslouží špetku toho uznání, ne? Fuksův temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně.
Edith a Marlene
Strhující hudební drama o životech dvou velkých osobností 20. století. Drobná Edith Piaf si podmanila Paříž, božské Marlene Dietrich se klaněl Hollywood. Obě si získaly celý svět. Ve skutečnosti se tyto dvě ženy potkaly jen na pár chvil. Jedna dokázala svět uhranout svým herectvím, druhá dojmout nádherným zpěvem.